Radikální diety: Nízkosacharidové, sacharidové vlny, vajíčkové diety, tukožroutské polévky… Vykašlete se na ně jednou pro vždy!

Radikální diety: Nízkosacharidové, sacharidové vlny, vajíčkové diety, tukožroutské polévky… Vykašlete se na ně jednou pro vždy!

Snad každý měsíc se objeví nějaká zázračná dieta, která slibuje úbytek několik kil za týden. Leckdo po ní nadšeně sáhne, pár dní ji vydrží, pak se zase vrátí ke svému předchozímu režimu, protože dieta je obvykle moc přísná, nevyhovuje dennímu režimu hubnoucího nebo je náročná na přípravu. A v lepším případě se hubnoucí vrátí zpět na svou váhu, v horším ještě o něco výš a rozhodí si metabolismus. Že to taky znáte? Tak čtěte dobře: Na podobné diety se vykašlete, žádná zázračná zkratka neexistuje! Proč a co jak tedy nejlépe hubnout? Tento článek vám na ty otázky odpoví.

Slovo dieta sice původně znamenalo způsob stravování obecně, dnes už se ale vžilo jen pro nějaký zdravotní nebo hubnoucí režim, kdy si člověk většinou odpírá některé druhy potravin (samozřejmě ty, po kterých touží nejvíce). A to je vlastně hned odpověď na tu základní otázku, proč diety nefungují:) Je to tím, že to člověk dlouho nevydrží. Pokud si budete odpírat něco, co máte rádi (třeba sacharidy, takže pečivo, přílohy, sladkosti..), pokud nemáte supersilnou vůli, nikdy to nevydržíte dlouho. Pak se vrátíte ke starým návykům a důsledky už jsou jasné.

Navíc, slavné diety mají často „falešné“ výsledky. Právě třeba u nízkosacharidové diety dokážete rychle zhubnout (2-3 kila za týden), ale nejedná se o hubnutí tuku. Jen se vám vyčerpaly zásoby glykogenu (zásobní látky, která vzniká právě ze sacharidů, které přestanete dodávat) a vody, která je na něj navázaná. Z tuku nešlo dolů ani kilo! Z toho je jasné, že když si sacharidy dopřejete zpět, vrátí se vám zpět i voda a jste na své původní váze.

Zázračné diety „hvězd“, jako v názvu zmíněné vajíčkové diety, tukožroutské polévky a podobné, jsou postaveny na úplně nesmyslných základech. Strava vůbec není pestrá (proto člověk může jíst méně, protože ho to nebaví – a tedy krátkodobě může i zhubnout), jejich držení ale není zdravé už od samého začátku – často vedou k příjmu nezdravého množství potravin a zatěžují trávicí systém, třeba játra nebo ledviny. Nepestrá strava vede k nedostatku vitamínů, minerálů nebo vlákniny a jak už bylo zmíněno, režim vám dlouho nevydrží a stejně se vrátíte zpět a s ním i vaše kila.

Takže jak správně hubnout? Základ je uvědomit si, že ke zdravému životnímu stylu a štíhlé postavě nevedou žádné zkratky. Žádné šílené diety, žádné zázračné pilulky. Cílem je najít si zdravý režim, který bude člověku vyhovovat, bude ho bavit, bude mu chutnat, nebude mít zaječí úmysly a těšit se, až s tím skončí a zase si dá své oblíbené nezdravosti. Jezte hodně ovoce a zeleniny, celozrnné pečivo, dostatek bílkovin, hodně pijte, mlsejte zdravě, nedoslazujte, vyhýbejte se nadbytku tuku… A znovu opakuji, že si musíte najít takový režim, co vás bude bavit. Jedině tak to vydržíte napořád a tím se napořád zbavíte i svých kil. Ano, bude vás to stát trochu přemýšlení, energie, přípravy… ale jedině tak ty výsledky budou stát za to!

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Bez komentáře.

Komentovat