Fotokniha low carb / paleo receptů

Klientky na poradenství se často ptají na recepty, mají pocit, že zdravá výživa není moc chutná. Představí si bílé jogurty, nudné saláty bez zálivky nebo suchý kuřecí plátek s dušenou brokolicí… Zdravých receptů je ale nespočet, proto jsem se rozhodla nechat si vytvořit fotoknihu z mých receptů, co jsem za poslední dobu vařila. Jak se mi teď hodilo, že si fotím skoro každou večeři…:-)

Vybrat výrobce pro fotoknihu není snadné, každý má své pro a proti. Na Slevomatu nebo i vůbec na internetu se dá najít několik velice levných fotoknih (do 500 Kč), bohužel, vždy je to něčím vykoupeno. Nevím, jaká bude kvalita vyrobené knihy, ale už často samotný proces přípravy není moc příjemný, editor není intuitivní, je s ním hodně práce… Snad ani nestojí za ušetřené peníze. Naopak výrobci, co mají krásné a snadno použitelné editory, chtějí za knihu mnohem větší peníze (tisíc Kč a víc). Kolega mi doporučil Saal Digital, který nabízí slevu na fotoknihu za recenzi, takže jsem si řekla, že to rovnou vyzkouším.

V editoru jsem vybrala fotoknihu formátu zhruba A4, zvolila jeden z předpřipravených designů, abych nemusela obrázky umísťovat ručně. Výběr rozložení fotografií je docela velký, vybírala jsem tak, aby to vypadalo moderně, někdy obrázek skoro přes celou dvojstranu, jindy více menších. Co mě zklamalo je, že když jsem v průběhu potřebovala přidat stránky, stránky se vložily prázdné, bez designu – takže jsem stejně musela pak ručně něco vkládat. Stejně tak, když jsem si chtěla vybrat jiné rozložení, nepodařilo se mi dohledat už tento stejný typ, nacházela jsem vždy jen pravidelné rozložení s různými okraji – možná jsem ale jen neměla trpělivost dohledávat déle. Čekala bych ale, že mi to bude nabízet stejný typ rozložení defaultně, bez složitého hledání.

Editor umožňuje i automatické vylepšení obrázků. Schválně jsem ho někdy využila a jindy ne, abych mohla pak kvalitu porovnat. Obecně ke kvalitě obrázků – naprostá většina jich byla vyfocena mobilem (iphone 5s a iphone 6s), bez jakéhokoliv vybavení, tj. za denního světla nebo domácího umělého osvětlení.

Fotokniha dorazila zhruba týden po odeslání dat a zaplacení, což je pozitivní – nečekala bych takovou rychlost. Byla bytelně zabalená v tvrdém kartonu, takže dorazila bez jediného škrábnutí nebo ohnutého rohu.

Desky jsou pěkné, lesklé, barvy výrazné. Zklamání přišlo na první stránce (což jsem trochu tušila už z editoru) – tisk je už od předsádky, tj. bez jakékoliv bílé stránky na začátku knihy. Samozřejmě, můžete při editaci první dvojstranu vynechat – ale zaplatíte za ni, jako když na ní fotografie vložíte. Což mi přijde uživatelsky škoda.

Nejsem odborník, takže se mi těžko hodnotí samotná kvalita tisku. Z různé kvality obrázků v digitální kvalitě je ale snadno vidět, že to opravdu vše stojí a padá na té kvalitě při vyfocení. Fotky z dobrého osvětlení (a zejména pak ty v menším formátu) s minimem úprav vypadají luxusně (i přesto, že byly focené jen telefonem), naopak obrázky focené za špatného světla (třeba v restauraci) a pak upravené v Lightroomu jsou zrnité, nevypadá to pěkně. Nedokážu posoudit tak moc vliv “vylepšení” v editoru – nemám dva stejné obrázky, s a bez. Zdá se mi ale, že na už zpracované obrázky v lightroomu to moc velký vliv nemá – ani na barevnost, kontrast a podobně, ani na kvalitu. Asi by to byl větší rozdíl u neupraveného, předem například barevně nevyváženého snímku.

Ještě mě maličko zklamalo, jak vypadá vlastní papír. Vybrala jsem základní, matnou verzi (ostatní jsou za příplatek) a – opakuji, nejsem žádný odborník na tisk, ale – kvalita papíru a potom i tisku na mě působí lacině. Zajímalo by mě, jaký rozdíl by byl s leskem.

Každopádně, celkový dojem je dobrý. Práce s editorem úplně na jedničku, můj dojem z tisku pak dvojka. Kniha ale perfektně poslouží svému účelu a jsem ráda, že jsem ji měla možnost vyzkoušet.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Lucie Navrátilová

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top