Celožitný chléb z kvasu, bez hnětení a zcela jednoduchý na přípravu

Kváskové pečení mě baví, poslední dobou už ale jiný chleba než tenhle nepeču. Je hrozně jednoduchý, prakticky bez práce, a pravděpodobně zdravější než chleba s pšeničnou moukou. Pokud se mouce a lepku nevyhýbáte a chcete zkusit kváskový chléb poprvé, klidně vyzkoušejte právě tenhle.

Potřebujete k němu žitný kvas: občas se dá koupit v pekárně, která dělá chleby z kvasu, nebo jej seženete od někoho, kdo kváskové chleby peče (poptejte se třeba v práci, určitě se tam někdo najde, teď peče opravdu hodně lidí). A nebo si najděte dárce na Kváskové mapě. Tam také najdete informace, jak se s kváskem zachází, pokud jste začátečníci.

Na chleba do formy dlouhé cca 26 cm (mám tuhle z Tescomy) potřebujeme:

  • Lžíci kvásku z ledničky
  • 150 g žitné chlebové mouky
  • 150 ml vody, pokud zaděláváte přes noc, případně 200 ml, pokud přes den, vysvětlím níže
  • dalších 100 g žitné chlebové mouky
  • 200 g žitné celozrnné mouky
  • cca 300 ml vody (ale přidávejte postupně)
  • 2 lžičky soli
  • kmín, mletý kmín a černucha podle chuti (od každého asi lžíci)
  • semínka dle chuti (dávám hodně, 3 hrsti slunečnice)

Mezi kořením zmiňuji klasický kmín, mletý kmín a černuchu. Opravdu je na chuti znát, když dáte celý i mletý kmín. Já kmín miluju, tak ho dávám dost (a manžel si nestěžuje :-)). Nedávno jsem objevila i černuchu, která dává chlebu ještě další rozměr. Když jsem s ním chleba udělala poprvé, dostalo se mi pochvaly, že je to nejlepší chleba, jaký kdy jedl. Opravdu ji vyzkoušejte. Kupuji na Cejlonském koření.

Celá příprava chleba je sice jednoduchá, bude Vás ale stát cca 16 hodin času. Jsou dvě možnosti, jak si to naplánovat:

  1. Začít večer před spaním, smícháním lžíce kvásku, 150 g mouky a 150 ml vody. Promíchejte vidličkou (nerezová nevadí), nemusíte nijak detailně, stačí prostě aby se namočila všechna mouka a měli jste jednolitou hmotu hustoty hustšího měkkého tvarohu.
  2. Začít ráno, smícháním lžíce kvásku, 150 g mouky a 200 ml vody. Když je rozkvas takhle řidší, kvasí rychleji, takže tohle je varianta, jak to stihnout, aby se dalo péct ještě ten samý den večer (a nemuseli jste být vzhůru do půlnoci). Bude to trvat tak 6 hodin, podle teploty, jakou doma máte a podle toho, jak silný máte kvásek.

Ať tak či tak, po 6-10 hodinách budete mít vykvašený rozkvas. Poznáte to tak, že hodně nabyde (objem možná ztrojnásobí) a bude plný bublin. Když jej zamícháte, bubliny zase spadnou, to je v pořádku. V tu chvíli přidejte zbytek surovin (pokud jste začínali ráno a dali jste 200 ml do rozkvasu, dejte už jen cca 250 ml vody, ne celých 300). Měli byste získat těsto zhruba stejné konzistence jako ten rozkvas na začátku, možná o maličko hustší. Zase stačí jen promíchat, nijak extra si s tím nedělejte starosti.

Pokud používáte silikonovou formu, jen do ní těsto přemístěte – pokud nějakou kovovou (i pokud se tváří poteflonovaně), vymažte ji máslem (olej nefunguje). Případně můžete ještě vysypat například lněnými semínky. Povrch těsta nemusíte extra umačkávat, jen uhlaďte, ať je ve formě zhruba rovnoměrně.

Formu s těstem pak volně zabalte do nějakého igelitu a nechte kynout. Bude to trvat zhruba 4-8 hodin, spíš okolo 6, ale zase záleží na vašich podmínkách. Chleba teď naroste asi o 1/3. V mé formě dosáhne akorát těsně nad okraj. V tu chvíli rozehřejte troubu na 220 stupňů a až bude rozpálená, chleba do ní na 15 minut vložte. Pak snižte teplotu na 180 a dopečte další půlhodinu.

Chleba ideálně co nejdřív vyklopte z formy na mřížku. Před zakrojením nechte co nejvíc vychladnout, pokud byste krájeli chléb teplý, srazí se.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top