Farmářské trhy na Náměstí Republiky – příjemné překvapení

Protože jsem tyhle trhy považovala v Praze trošku za druhořadé (mimo jiné i proto, že orientace je přecejen trochu víc na cizince než na ekologicky smýšlející naší generaci kuchařů), když jsem se tam dnes ocitla, byla jsem příjemně překvapená. A objevila jsem 2 skvělé stánky, které stojí za pokus!

Ano, spousta stánků je opravdu turisticky orientovaných. Ale to neva a všichni to asi v tomhle místě chápeme. Co mě ale zaujalo, byly dva gurmánské stánky, kde se tvořily fronty lidí bez rozdílu národnosti.

První se v létě v horku opravdu hodí – „farmářské limonády„. Přes frontu jsem sotva viděla kelímky s barevnou šťávou, ve které plavaly kousky farmářského ovoce. Těžko říct, jaký je obsah cukru a jestli to není jen další kalorická bomba… ale v horku určitě osvěžující a rozhodně o 300% originálnější než obvyklé točené pivo a kofola.

Druhý představoval netradiční občerstvení – raclette. Tato francouzská specialita u nás není příliš běžná, znají ji snad jen majitelé elektrického stolního grilu, který právě pánvičky na raclette sýr obsahují. Sýr se dá ale dnes koupit už i v lepších lahůdkách, takže můžete zkusit zapéct i kdyby třeba jen v mikrovlnce…

No nic. Originální raclette je jednoduchý pokrm, který je vlastně obdobou našich brambor na loupačku. Prostě uvařené brambůrky ve šlupce, „polité“ rozteklým sýrem. To přesně za 70 Kč dostanete – misku brambůrků, kopec sýra a návdavkem trochu kyselých okurek a cibulek.

Uznávám, úplně jsem se rozplývala. Sýr je úžasný a opravdu s ním nešetří. A brambůrky měly výraznou chuť nových brambor. Tomu říkám geniální rychlé občerstvení… až na to, že tak rychlé to není, neb roztékání sýra jde pomalu. Ale za to čekání to stojí.

A pokud chcete čekat o chvilku méně, zvolte variantu „raclette toastie“. Dva plátky chleba potřené lanýžovým olejem, bohatě zasypané sýrem a jarní cibulkou. Musela jsem vyzkoušet ty brambory, ale až půjdu okolo příště, zakousnu se do chleba.

Vlastně kecám. Těch zajímavých stánků bylo víc. Třeba:

  • Stánek s minimakronkami. Jedna za 25 Kč a veeeliký výběr druhů. Teď mě mrzí, že jsem aspoň dvě nezkusila.
  • Stánek s květinami, které by nebyly až tak zajímavé, kdyby tam nebyl poměrně velký výběr hrnkových fialek za 45 Kč. Jde tedy hlavně o to, že ty druhy fialek byly dost netradiční a vybrala bych si  minimálně dvě, kdybych už tak neměla plné ruce.
  • Stánek se zeleninou, kde byl obrovský výběr cibule – asi pět druhů. A podlouhlé, co vypadaly jako veliké šalotky, dokonce dvou barev.
  • Stánek s rybami a s rybami na grilu jsem bohužel přehlédla:(
  • Stánek s bezlepkovým a bezlaktózovým pečivem. Naštěstí žádná omezení nemám, ale tohle je určitě zalepená díra na trhu.
  • Café Allegre – které vypadalo přesně jako ta správná malá kavárna s extra kvalitní čerstvou kávou (a cappuccinem s úžasným latté artem). Také jsem ale bohužel neochutnala.

Tak až budete mít cestu okolo…

Seznam všech prodejců: http://farmarsketrhyprahy1.cz/tento-tyden-u-nas/

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top