AIP – Autoimunitní protokol

AIP je protokol navržený pro zmírňování až vyléčení autoimunitních onemocnění. Nemusí pomoci každému, přesto většině lidí dokáže příznaky výrazně zmírnit zhruba během tří měsíců. Vychází z toho, že většina problémů s autoimunitou má společné příčiny: genetiku, stres, poškozená střeva a trávení, nedostatek živin (hlavně minerálů a vitamínů) a nedostatek odpočinku. Autoimunitní protokol má většina lidí spojený hlavně s dietou, ale jedná se o širší program, který zahrnuje i změny v životním stylu tak, aby se všechny zmíněné příčiny postupně napravovaly.

Stravování podle autoimunitního protokolu spočívá v počáteční eliminační fázi, která trvá obvykle 1-3 měsíce, ale může být potřeba i delší (čekáme na výrazné zmírnění příznaků). Poté postupně potraviny zavádíme zpět a sledujeme, zda se naše nemoc opět nezhoršuje – pokud by ano, pak bychom danou potravinu nechali vyřazenou delší dobu a zkusili ji opět třeba za 6 měsíců. Eliminační protokol totiž vychází z faktu, že na začátku vyloučíme všechny potraviny, které by mohly narušovat naše střevo a trávení a tím dáme střevu čas se vyléčit. Potom potraviny zase můžeme zavádět zpět a sledovat, zda nám dělají dobře nebo ne – mohlo by to znamenat nějakou skrytou intoleranci.

Autoimunitní protokol aktuálně má 2 varianty: Plnou eliminaci (striktnější verzi) a Modifikovanou eliminaci (mírnější). Osobně častěji doporučuji tu mírnější, protože čím pestřejší jídelníček, tím snáze stravování udržíme a zároveň máme větší šanci získat maximum vitamínů a minerálů. Ale maličko riskujeme, že nevynecháme nějakou potravinu, která Vám zrovna vyhovovat nebude a ke zlepšení nedojde. Pokud si nevíte rady, objednejte si konzultaci a poradím Vám, který protokol vybrat.

VZOROVÝ AIP JÍDELNÍČEK NA 14 DNÍ A RADY DO ZAČÁTKU

Seznam AIP zakázaných potravin

Seznam povolených a vhodných AIP potravin

Zavádění potravin po úvodní eliminaci – shrnutí

Jak funguje náš imunitní systém a proč vznikají autoimunitní nemoci

AIP recepty a další triky najdete na webu pod tagem AIP

Moje videa o Autoimunitním protokolu na Youtube, případně sekce Videa tady na stránkách – včetně textových přepisů

15 tipů na AIP večeře do 15 minut

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!