Dekadentní Whiskey zmrzlina (a dokonce i nízkosacharidová!) – i bez zmrzlinovače
Halloween večírek v práci volal po něčem speciálním. Inspirace v podobě whiskey zmrzliny navržená kolegou nemohla zůstat nevyslyšena:-) Prý je LU-XU-SNÍ, musím se tedy podělit o recept:-)
Základ zmrzliny je poměrně standardní. Vajíčka se smetanou. Přesto, že zvládnutí techniky tak, aby ze směsi vznikl hladký hustý krém a ne míchaná vajíčka, potřebuje trochu praxe (a občas i nervů), rozhodně stojí za to se to naučit, protože ji využijete i ve spoustě dalších, zejména cukrářských receptů: Žloutkový krém do dortů, žloutková vanilková omáčka (ve stylu šodó) k libovolnému suššímu dezertu a podobně. No a hlavně tedy jako základ většiny krémových zmrzlin, který pak stačí libovolně dochutit.
Alkohol má v tomto receptu dvojí smysl: Samozřejmě hlavní chuťová ingredience a zároveň zmrzlině dodává krémovitosti. Díky množství tuku a alkoholu zmrzlina v mrazáku neztuhne na kámen a zároveň nemusíte mít obavu z „ledových jehliček“, které bez míchání v domácích zmrzlinách bývají. Nicméně, množství whiskey je na vás. Když jí dáte asi půl deci, chuť není moc výrazná (přecejen, kvalitní alkohol nemá žádnou ostrou chuť). Když jí dáte víc, až cca deci, získáte zmrzlinu, kde bude chuť alkoholu dominovat, hodí se tedy opravdu spíš na párty než na rodinnou oslavu.
Na necelý litr zmrzliny potřebujeme:
- 500 ml smetany
- 8 žloutků
- 2 lžíce sladidla (např. erytritol)
- vanilkový lusk nebo pravou vanilkovou esenci
- špetku skořice
- whiskey podle chuti: 0,5-1 dcl
Vanilkový lusk po délce rozřízneme a vložíme do malého hrnce spolu se sladidlem, skořicí a smetanou. Zahřejeme k varu, klidně pomalu, abychom vytáhli co nejvíc chuti z lusku. Ten pak ze směsi odstraníme. (Lusk potom nevyhazujeme, pořád má spoustu vůně – omyjeme, necháme osušit a vložíme třeba do sáčku se sladidlem, abychom získali vanilkový „cukr“.
Do misky vložíme žloutky a metličkou zběžně rozšleháme. Pomalu do misky za stálého míchání přilijeme asi třetinu horké smetany – aby se nám směs ohřála. Poté můžeme teplou vaječnou směs nalít zpět do hrnce se smetanou. Hrnec můžeme vrátit na plotnu, raději jen na nižší teplotu (např. stupeň 1 ze 3). Pořád intenzivně šleháme metličkou. Dokud je směs plně tekutá (jako smetana), nemusíme míchat tak důkladně, ale jakmile začne houstnout, musíme přidat na intenzitě, jinak se nám na dně bude směs srážet.
Asi po 5 minutách (podle rychlosti sporáku) bychom měli získat hustý krém – připomínající šodó nebo řídký puding. Směs musíme nechat zchladnout, ale na povrchu by se vytvořil škraloup. Jeden trik je pokrýt povrch potravinářskou fólií, která škraloupu zabrání. Druhá možnost je neustálé míchání – ať už ručně (ale to vás 20 minut nebude bavit) nebo třeba v robotu.
Na závěr směs pro jistotu přecedíme – zbavíme se tím případných vaječných chuchvalců. Přidáme alkohol a dobře rozmícháme – a vložíme do mrazáku cca na 3-4 hodiny. Můžeme průběžně promíchávat – budeme mít jednolitější texturu zmrzliny.
Já jsem na oslavě podávala s karamelizovanými pekanovými ořechy, ty už ale nejdou dost dobře udělat karamelizované v LC verzi – nicméně perfektně postačí i ty opečené a nasekané ořechy.