Všechno, co vás čeká a nemine na začátku nízkosacharidového nebo keto stravování a první pomoc pro nejdůležitější překážky

Když se rozhodnete pro nízkosacharidové nebo keto stravování, stále vás čeká ještě poměrně dlouhá cesta. Je to trochu šok, celý život se učíme jíst a vařit úplně jinak. Navíc, je to dost velká změna i pro naše tělo a náš metabolismus. To se pak odráží na tom, jak se budeme první dny v novém režimu cítit. Protože některé projevy nemusí být zcela příjemné, je dobré o nich vědět dopředu, počítat s nimi a vědět, co dělat pro jejich zmírnění. Pojďme si tedy říct, co vás může čekat a jak tomu co nejlépe předcházet.

1. Únava, bolest hlavy apod.

Protože tělo nemůže najednou čerpat energii z cukru, musí se naučit využívat záložní zdroje. Jenže než se aklimatizuje na tuk, chvíli to trvá. Tak tedy počítejte s tím, že vás čeká zvýšená únava po dobu jednoho až dvou týdnů. Pak by se to mělo zlepšit. Neplánujte si tedy začátek na nějaké rušné období v práci, nebo třeba na dovolenou, kterou si chcete opravdu užít. U mě bylo nejhorší období zhruba 3. až 7. den pak už se to ale začalo zlepšovat.

Co s tím?

Tento týden hodně pijte. Sport opravdu jen zlehka a hodně spěte. Zkrátka poslouchejte svoje tělo a řiďte se tím, jak se cítíte. Dostatečně solte! Více, než jste byli zvyklí. Pomůže i doplnění hořčíku, Jehož nedostatek také způsobuje únavu.

2. Křeče

Protože tělo najednou jinak hospodaří s elektrolyty, máme méně vody (která byla navázaná na sacharidy a tím, že jsme je spotřebovali a nedoplnili, odešla), někteří pociťují zvýšené množství křečí (zejména ti, kteří jimi občas trpí i normálně). 

Co s tím? 

Hodně pijte. Dost solte. Doplňte hořčík (nejlépe v podobě chelátu nebo bisglicinátu). Další možnou volbou je citrát, ale s tím opatrně, má projímavé účinky. Ostatní formy jsou jen velmi špatně vstřebatelné, takže těm se spíš vyhněte, jsou to vyhozené peníze.

3. Zácpa

Jsme zpět u odlišného hospodaření s vodou – a další velký důvod je ten, že najednou většinou jíme úplně jiné složení potravy než dřív. Zelenina a tuk místo sacharidů – naše střeva se to nejdřív potřebují naučit trávit. 

Co s tím?

Bývá to dočasný problém (tak do měsíce), ale o to méně příjemný. Hodně pijte, přidejte na čerstvé zelenině a znovu se dostává do doporučení hořčík, tentokrát právě ten projímavý, v citrátové formě.

4. Průjem

Jako trochu vtipné působí, že se člověk může setkat s oběma póly problémů:-) Pokud ale dlouhodobě jíte skoro bez tuku a najednou přidáte skokově tuku větší množství, případně totéž s bílkovinami, může to mít neblahé následky.

Co s tím?

Tuk přidávejte postupně. Jezte hodně zeleniny, přidejte vlákninu. Preventivně to nepřehánějte s mléčnými výrobky, například smetanou. 

5. Krize, co jíst? Chutě.

Jsme tolik závislí na zpracovaných potravinách, umělých výrazných chutích a hlavně na cukru a dalších zpracovaných sacharidech, že se jich jen těžko vzdává. První dny máte chuť do toho skočit po hlavě, ale po pár dnech v kombinaci s běžnými starostmi v práci a s rodinou najednou nemáte sílu a chuť vařit nebo vymýšlet.

Co s tím?
Vyberte si pár věcí, které na nové stravě můžete a na které se moc těšíte. U mě to byly:

 • Tatarák
 • Svíčková
 • Bůček (ten jsem snad předtím nikdy pořádně neměla:D)
 • Grilovaný hermelín
 • Kafe se šlehačkou
 • Ořechy

Ideálně navíc takové, které se snadno připraví. Tatarák jen umícháte, svíčková se upeče sama, bůček taky, ugrilovat hermelín je otázka deseti minut…

Mějte v zásobě pár věcí, které si dáte, když přijde krize (nechceme jíst žádné svačiny, ale pokud bude nejhůř, radši šáhněte po něčem povoleném). Takže:

 • Malý sáček ořechů (30-50 g)
 • Domácí sušené maso
 • 50 g tvrdého sýra
 • Malá klobáska nebo kabanos (výjimečně)
 • Káva se smetanou

Inspiraci na večeře a další jídla můžete snadno čerpat na www.knakousnutí.cz, www.facebook.com/knakousnuti nebo v Lowcarb nebo Nízkosacharidových skupinách na Facebooku.

A hlavně, je to proces! Nespěchejte, nevyčítejte si, pokud z nového režimu vypadnete. JE TO V POŘÁDKU! Příště už to bude snažší a budete o chlup víc vědět, co čekat. Až přijde ten správný impuls, začnete znova a lépe. A možná to zase nevyjde. Tak to pak zkusíte znovu. Stejně, jako jste tloustli roky, teď dejte tělu a hlavě čas se na nový režim aklimatizovat. Dovolte si ten luxus poslouchat své tělo, dopřát mu to, co potřebuje. Zasloužíte si to!

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top