Krémová dýňová polévka

Polévky z dýní prožívají poslední roky velký boom. Ještě před pár lety byla dýně ke koupi maximálně někde na farmářském trhu a dnes jsou již běžně k sehnání. Nejen sytě oranžové hokaido, ale i máslové dýně hruškovitého tvaru nebo baňaté dýně muškátové. Já jsem tentokrát koupila poslední jmenovanou a udělala z ní polévku, která příjemně zahřeje v deštivém počasí, jaké poslední dny vládne.

Její příprava je ovšem velice jednoduchá, ostatně jak už to u krémových polévek bývá. To nejtěžší na ní je dýni rozporcovat:) Je totiž velice tvrdá. Lepší pozvat si na to nějakého chlapa:) Ideální je nakrájet ji na kostky tak 2×2 centimetry. A pokud nemáte rádi krémovou polévku bez kousků, nechte si kousek dýně stranou.

Někdo dýni před vařením ještě opéká. Zkoušela jsem to, ale nepřišlo mi, že by v chuti byl zásadní rozdíl, takže tuto úpravu vynechávám. Dýni dám do hrnce, zaliji ji vodou a uvařím do měkka (stačí tak čtvrt hodiny). Poté ji rozmixuji, přiliji asi 1 dcl mléka a ochutím. Muškátová dýně je hodně sladká, takže pokud z nechcete mít přesnídávku, doporučuji přidat ještě šťávu tak z poloviny citrónu. Pak sůl, pepř, muškátový oříšek… a dál se dá experimentovat, rovnou přiznávám, že mám trošku úchylku na divoké koření, takže jsem do ní tentokrát namlela „roast mix“. Odolala jsem pokušení nastrouhat do ní i zázvor, i to je totiž skvělá varianta, speciálně do chladných dnů… Dále doporučuji místo klasického mléka vyzkoušet mléko kokosové, hodí se ale spíše k hokaido nebo máslové dýni, sladká muškátová dýně chuť kokosového mléka přebije.

A až budete mít ochuceno, nastrouhejte do polévky nahrubo odložený zbytek dýně a nechte ještě tak minutu až dvě provařit a propojit chutě. Krásný hustý krém nalijte do mističek a sledujte, jak se z nich zdvihá pára… Už máte taky chuť?

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top