30 mýtů o hubnutí – mýtus číslo 3: Musím se naučit vařit jídla, jejichž názvy jsem nikdy neslyšela: bulgur, polentu, quinou, tofu…

Ano, je spousta méně běžných potravin, které jsou pro náš zdravý životní styl výhodné a přitom v naší kuchyni nemají tradici. ALE: jejich využití rozhodně není podmínkou. Nezesložiťujte si život, pokud vás to nebaví.

Zdravá strava se dá připravit vlastně velice jednoduše. Typicky jeden díl masa (bílkoviny), jeden díl přílohy, dva díly zeleniny. Hezkým příkladem je vepřo knedlo zelo. Ač to rozhodně není nejzdravější strava, pokud si vyberete libové vepřové, 2 malé krajíčky knedlíku a velkou kopu (nezadělávaného) zelí, dá se jídlu vytknout jen málo. Je to jen o zdravých volbách.

Bílkoviny: Nekomplikujte si život „pošírovaným“ krůtím plátkem či rybou v papilotě. Zapomeňte na konfitované kachní stehno. Vyberte si kuřecí, krůtí, libový vepřový plátek či filé z ryby. Ochuťte (čerstvými) bylinkami nebo kořením a opečte na pánvi nebo stolním grilu na lžíci oleje. Toť vše, nekomplikujte si to (pokud vás to nebaví).

Zelenina: Klidně používejte mraženou, i když má o chlup nižší výživovou hodnotu. Dokonce i ta v konzervě je lepší než ta, kterou si nepřipravíte, protože jste líní nebo nemáte čas. Plátek masa tedy doplňte o dušený hrášek z mrkví (mražený, 2 minuty povařený). Přidejte 2 lžíce kukuřice z plechovky, 3 kyselé okurky. Nakrájejte 2 rajčata a pokapejte balsamikovým octem. Udělejte si klasické saláty: mrkvový, okurkový (pomůže mixér nebo robot), coleslaw (s troškou majonézy light nebo bílého jogurtu). Nebo nakrájejte salát (třeba little gem) s půlkou pomeranče – šťáva z něj vám rovnou udělá zálivku. Používejte zeleninu, kterou máte po ruce, tu, která vám chutná a zkuste jíst pestře. To je nejlepší cesta.

Sacharidová příloha: Ok, tady přicházejí na řadu méně běžné věci, pokud chcete co nejvíc ušetřit čas. Loupání a vaření brambor je nuda, pokud nemilujete bramborovou kaši jako já☺ Ještě lepší je pak do kaše místo 2/3 brambor dát celer, kořenovou petržel, mrkev… Ale to už jsme zase u zeleniny☺ Z příloh je rychlovka: kuskus (3 minuty), červená čočka (obsahuje i bílkoviny! 3 minuty, recept na ní je zde xxx), polenta (2 minuty). Fajn jsou celozrnné těstoviny, rýže basmati (obojí zhruba 15 min). Nepřehánějte to s množstvím, stačí zhruba 100 g hotové přílohy. A nebo 2 plátky opečeného toustového chleba nebo jedna celozrnná houska. Rozpečení v toustovači z nich udělá luxusnější přílohu.

Prostě – nekomplikujte. Pokud nemáte čas a chuť složitě připravovat, můžete si hlavní jídlo opravdu připravit během pár minut.

 

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top