30 mýtů o hubnutí – mýtus číslo 1: čím míň sním, tím rychleji zhubnu.

Asi nejvíce zažitý a nejhůře překonatelnější mýtus, který má bohužel největší následky pro náš metabolismus. Tímto hladovění okamžitě (!) vyškrtněte ze svého režimu a pojďte si přečíst, jak je to doopravdy.

Když pomineme to, že jíme proto, že nám jídlo chutná, jedná se hlavně o palivo pro naše aktivity, pro to, aby naše tělo fungovalo jak má a abychom měli dost energie na sport i případné psychické vyčerpání. Je ověřeno, že minimální spotřeba energie ženy běžné výšky je zhruba 5000 kJ na den. Pokud tělo nedostane toto množství energie, začíná strádat, zpomaluje metabolismus a bere ze zásob (bohužel ale ne tak, jak si představujeme, kromě tuku totiž sahá po svalech, což samozřejmě nechceme).

Těch 5000 kJ spálíme, i když budeme celý den jen ležet. Je to energie potřebná pro všechny vnitřní pochody. K tomu připočítejme sedavé zaměstnání, pár kroků na autobus a drobné domácí práce – běžný výdaj se tedy pohybuje mezi šesti a sedmi tisíci, u aktivně sportující ženy mezi osmi a devíti.

Pokud chceme zhubnout, trochu energie ubereme a tolik jí tedy musíme denně sníst. Říká se asi o 2000 kJ méně. Pokud tedy počítáme s výdajem 8000 kJ, sníst bychom měli cokoliv mezi 6000 a 8000 kJ a budeme (rychleji či pomaleji) hubnout. Jedná se samozřejmě o zjednodušení, vliv má více věcí. V zimě spalujeme více na zahřátí organizmu, v létě se automaticky více pohybujeme (trávíme víc času venku), na podzim tělo automaticky trochu tuky ukládá z obavy z tuhé zimy…. Toto ale nejsou výmluvy, proč nehubnout, pouze drobné vlivy, které dohromady poskládají celou metabolickou mozaiku.

Abychom zhubli kilogram váhy, potřebujeme tělo obrat zhruba o 30 000 kJ. Třicet tisíc děleno ušetřenými dvěma tisíci denně… můžeme tedy zdravě hubnout zhruba kilo za 15 dní. (Z toho také vychází zdravá doporučení, že je vhodné hubout zhruba půl kila za týden.) Vše ale platí pro zdravý, nastartovaný metabolismus. Počítejte, že jeden až tři měsíce může trvat, než se první změna projeví. A bude to trvat o to déle, kolikrát už jste zhubli a svá kila opět nabrali, případně kolikrát jste drželi nejrůznější diety. Tělo je chytré, obrňuje se proti každému případnému (očekávanému) strádání. Pár dní hladovíte, tělo si řekne: „no jo, teď budu dlouho bez jídla. Tak začnu šetřit.“ Zpomalí metabolismus, vy spálíte méně a tudíž nebudete (tak rychle) hubnout. Dejte si klidně 3 měsíce, kdy váhu nebudete řešit, i když budete mít pocit, že pro to děláte vše. Jezte pravidelně, nepřejídejte se, hlídejte si dostatek bílkovin, ovoce, zeleniny a výsledky se dostaví.

 

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top