Video 07: Povolené potraviny aneb ty, co doporučujeme jíst co nejvíce

Na autoimunitním protokolu se moc nesoustřeďte na jídla, které jíst nemůžete, radši si užívejte kvalitní suroviny, které jsou na seznamu povolených. Dnes si povíme, které to jsou.

První kategorií potravin, kterou v dnešním videu zmíním, je kvalitní masový a kostní vývar. Pokud jej vaříte dostatečně dlouho, vyplaví se do něj spousta minerálních látek a aminokyselin z kostí a chrupavek, což je velmi hojivé pro naše střevo. A o důležitosti zdravých střev už jsme si povídali. Vývar zařazujte alespoň jednou denně, ať už v podobě vývarové polévky nebo krémové polévky s rozmixovanou zeleninou. Můžete v něm uvařit přílohovou zeleninu a použít jej jako omáčku. A nebo můžete popíjet jen tak z hrnečku třeba večer před spaním. Vývar je opravdu základ AIP stravy.

Druhou, naprosto zásadní, kategorií je zelenina. Snažte se o pestrost, nesklouzněte k tomu, že si ke každému jídlu budete dávat klasickou trojkombinaci paprika, okurka, rajče :-) Zkoušejte i druhy, na které moc nejsme zvyklí, třeba kapusta, fenykl, různé druhy ředkví, bok choi, v sezóně chřest a podobně. Dobrou volbou je listový salát k jednomu jídlu a pak se snažte o co největší barevnost.

Zelenina může být vařená i syrová, záleží na vašich preferencích, ideální je kombinace. Pokud chcete ve stravě více sacharidů, nebojte se druhů jako jsou červená řepa, dýně, batáty, mrkev nebo topinambury. Dbejte na kvalitu zeleniny: nejvíc živin bude mít místní zelenina, která je zrovna v sezoně. Pokud máte možnost, tak v bio kvalitě, abyste se vyhýbali pesticidům a hnojivům. Nutnost to ale není. Zeleniny byste měli sníst opravdu hodně, 8-12 porcí denně.

Třetí velmi doporučovanou potravinou jsou vnitřnosti. Pokud se podíváme na výživové hodnoty jednotlivých druhů potravin, vnitřnosti budou za hvězdy: Obsahují opravdu vysoké množství vitamínů a minerálů. Za základ se považují játra, ale nevyhýbejte se ani ostatním, jako jsou srdíčka, žaludky, ledvinky či jakékoliv jiné. Jejich výhodou je, že se většinou poměrně snadno vaří a jsou výrazně levnější než klasické maso. I tady platí, že čím vyšší kvalita, tím lépe. Takže ideálně maso z farmy, třeba i v bio kvalitě. AIP doporučuje jíst vnitřnosti 3-5x týdně.

Za čtvrté si povíme něco o ostatním masu. I maso je velice dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, dokonce některé z nich v rostlinné potravě nenajdete vůbec a nebo jen v omezeném množství nebo ve špatně stravitelné formě. Střídejte druhy, hovězí, vepřové, drůbeží, pokud máte možnost, zařaďte i nějaké méně běžné druhy, jako je zvěřina, pštrosí maso a podobně. Každé obsahuje trochu jiné živiny. Na AIP se nevyhýbáme ani tučnějším druhům masa, třeba bůčku, samozřejmě bychom ho ale neměli jíst každý den. A i zde platí, vybírejte maso v co nejlepší kvalitě.

Pátou kategorii doporučených potravin tvoří ryby. Zejména mořské ryby jsou nejlepším zdrojem omega3 mastných kyselin ve stravě, které mají protizánětlivé účinky a příznivý vliv na naši střevní mikrofloru. Všechny ryby jsou snadno stravitelné a obsahují vitamíny a minerály, některé z nich, například jód, těžko získáváme jinde. Vybírejte raději drobnější druhy ryb. Velké dravé ryby jako žralok nebo tuňák mají větší obsah rtuti a jiných těžkých kovů, takže je nezařazujte příliš často. Ryby obecně do jídelníčku patří alespoň 3x týdně, mořské tučné alespoň jednou až dvakrát.

Šesté jsou všechny mořské plody. Ty sice nejsou úplně typickou českou potravinou, je to ale skvělé zpestření jídelníčku. A díky tomu, že s nimi jíme vlastně celého živočicha, jejich výživová hodnota je podobná jako u vnitřností. Dnes se poměrně snadno dají koupit slávky, které se dají velice rychle připravit s trochou vývaru a bylinek. Nebo krevety, které jsou skvělé třeba s nudlemi z cukety. Klidně používejte mražené mořské plody.

Za sedmé nám do jídelníčku rozhodně patří ovoce. I když má větší kalorickou hodnotu a více cukru než zelenina, stejně přináší skvělé zpestření a nálož vitamínů a minerálů. Ideálně volte zase lokální ovoce v sezoně, preferujte méně sladké druhy jako jsou bobuloviny, ale ani ostatní ovoce nezavrhujte. Kvůli vyššímu obsahu fruktozy, která může zhoršovat záněty, v eliminační fázi omezujte množství ovoce na
2-4 porce nebo kusy denně. Méně sladkých druhů si můžete dovolit více než třeba banánu a hroznového vína.

Osmou kategorií jsou houby. Nejsnáze jsou k dostání žampiony a hlíva ústřičná, v sezóně sbírejte ty lesní. Jsou skvělým zdrojem méně typických druhů vlákniny a minerálních látek. S lesními to úplně nepřehánějte, mohly by obsahovat těžké kovy, ale v běžných množstvích, které si tak za podzim nasbíráme, nebezpečí nehrozí.

Tuky dostaly v mém seznamu devítku. Kvalitní tuk, zejména ten, který obsahuje omega3 a nemá přebytek omega6 mastných kyselin, pomáhá snižovat záněty a je pro nás významným zdrojem energie. Mezi ty zdravé na AIP počítáme všechny živočišné tuky z kvalitního masa, avokádový, kokosový a olivový olej. Povolený je i palmový olej, který je složením velmi blízký kokosovému, s tím se v Čechách ale téměř nesetkáte. Tuku se obecně nebojte, tím, že jsme ze stravy odstranili významné množství sacharidů, tu energii někde doplnit potřebujeme.

Kulatou desítku si vysloužily kvašené potraviny. Ty jsou pro nás na AIP velice důležité, protože nám pomáhají s rozvojem zdravých bakterií ve střevech. Kvašené potraviny jsou nejlepší domácí – pokud je kupujete, dejte pozor, aby nebyly pasterované nebo v nich nebyly žádné konzervanty, protože tím by se z nich staly neživé potraviny. Stačí 1-2 lžíce denně, ale klidně si dopřejte malou porci s každým jídlem. Mezi ty nejdůležitější patří kysané zelí, jakákoliv jiná doma kvašená zelenina, řepný kvas, tibi limonáda nebo kombuča.

Jako jedenácté si zmíníme koření a bylinky. Je potřeba se vyhýbat druhům, které pochází z čeledi lilkovitých – jako například sladká paprika nebo chilli a pak také všem semínkovým druhům koření (například černý pepř nebo nové koření). A u směsí koření musíte dávat pozor na všechny druhy, které obsahují, například grilovací koření určitě bude obsahovat papriku. Ale všechny ostatní bylinky a koření jsou povolené. Nebojte se tedy jimi ochutit jídla, zvyšují i pestrost potravin, které jíme. Mnohé z nich mají pozitivní vliv na naše trávení, třeba tymián, rozmarýn, fenykl, jiné působí protizánětlivě, například skořice nebo kurkuma.

Dvanáctou kategorii tvoří povolená sladidla. Dejte prosím pozor na to, že zvyšují krevní cukr a kvůli obsahu fruktozy mohou být prozánětlivé, takže bychom jejich množství měli velmi limitovat (tak na 1 lžíci denně). Dost možná zjistíte, že během pár týdnů se bez přídavku sladidla obejdete úplně. Mezi ta povolená sladidla patří med, kokosový cukr, javorový sirup a melasa.

Jako poslední zmíním takovou všehochuť potravin, které se do jiných kategorií nehodí, ale jsou na autoimunitním protokolu povolené.
Mořské řasy jsou bohaté na minerály, třeba na jód. Hodí se do polévek nebo třeba zeleninových smoothie. A do sushi řasy můžete balit ostatní suroviny jako na sushi – jen bez rýže. Dnes je snadno koupíte ve zdravé výživě nebo přes internet.
Jako ochucovadla v jídle můžete používat: ančovičky, jablečný ocet, balsamikový ocet, vinný ocet, kapary, karob místo kakaa, coconut aminos, což je omáčka, která se používá jako náhrada sojové omáčky, čisté kokosové mléko a mouku, i když obojí jen v rozumném množství, rybí omáčku, ovocné a zeleninové džusy, které používejte spíš jen do jídla než na pití.
V malém množství je povolen zelený a černý čaj, sušené ovoce a zelenina.
Jako náhražku mouky můžete používat kokosovou mouku, tapiokovou mouku nebo škrob, plantainy (zelené banány) a mouku z nich a mouku z tygřích ořechů. Všechny se s trochou štěstí dají koupit ve zdravé výživě a nebo přes internet.

Seznam povolených potravin naleznete zde: https://www.knakousnuti.cz/aip/vhodne-aip-potraviny-ktere-by-mely-byt-zakladem-naseho-jidelnicku/ Seznam ale nikdy nebude úplně kompletní, takže pokud si něčím nejste jistí, ptejte se – buď tady v komentáři nebo v naší Facebookové skupině o autoimunitním protokolu.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top