Video 20: AIP a léky

Autoimunitní protokol a léky

Jedna z nejčastějších otázek, kterou ohledně AIP dostávám, se týká léků na autoimunitní choroby – a jak to jde dohromady s AIP.

Ty otázky jsou vlastně dvě: První z nich je: Beru na svoji autoimunitní nemoc léky a někde jsem četla, že to může škodit hojení. Mám léky vysadit?

Nejčastěji se to týká léků na bolest, třeba v případě revmatoidní artritidy. Opravdu, léky z kategorie takzvaných nesteroidních protizánětlivých léků, jejichž nejběžnějším zástupcem je typický brufen nebo ibalgin, opravdu mají špatný vliv na naše střeva. A protože zdraví našich střev je pro hojení autoimunitních nemocí zásadní, tato otázka je na místě.

Jak si s tím tedy poradit? Za prvé, vše je potřeba konzultovat s lékařem. Doporučení je nebrat je preventivně. Ale pokud máte bolesti, je důležitější se bolesti zbavit, než mít obavu z vedlejších účinků. Bolest totiž kazí všechno ostatní: váš spánek, zvyšuje vám stres, bere vám chuť do přirozeného pohybu. Nehledě na to, že je prostě nepříjemná. Pokud tedy máte bolesti, je lepší léky brát, začít s AIP souběžně a počkat, až nejhorší bolesti odezní (může to trvat od několika dní po 2-3 měsíce, záleží, jak daleko v nemoci jste). Pak pomalu po poradě s lékařem můžete dávky léků snižovat a postupně se jich zbavit úplně, pokud bude AIP vaše bolesti držet pod kontrolou.

Druhá varianta této otázky je: Beru ty a ty léky, chci se jich zbavit. Pomůže mi autoimunitní protokol? Odpověď záleží případ od případu. Jsou autoimunitní nemoci, které svým působením poškozují některé orgány, to je třeba případ hashimotova zánětu štítné žlázy. Pokud nemoc postoupí, štítná žláza už nedokáže vyrábět dostatek hormonů pro vaši potřebu a je potřeba je doplňovat. Je pravděpodobné, že je budete brát do konce života, tyto léky ale ničemu neškodí a je mnohem důležitější, že díky AIP nebude nemoc dále postupovat a vy ji držíte pod kontrolou.

Pokud by se jednalo o jiné léky, například různé steroidní hormony, zase třeba na problémy s klouby nebo na kožní problémy, těch se často pacienti na AIP dokážou postupem času zbavit. Ale znovu upozorňuji, toto je potřeba dělat vždy ve spolupráci s lékařem. Pokud se po několika měsících na AIP cítíte výrazně lépe, zkuste svého lékaře požádat, zda by vám mohl zkusit léky postupně snižovat.

Pokud vás trápí autoimunitní nemoc, přidejte se k nám na Facebooku. Tam se také nebojte na cokoliv zeptat.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top