Video 05: Zdravé trávení – základ našeho zdraví

Už jsme si povídali o imunitním systému a o střevech, dnes si ještě řekneme něco o trávení. Protože zdravé trávení ovlivňuje naše střeva i imunitní systém.

Asi tušíte, že správně strávená potrava je základ. Můžete zdravých potravin sníst kolik chcete, ale pokud je nedokážete správně strávit, vitamíny a minerály se vám do těla nedostanou.

Platí to i naopak: pokud se vám nestrávená potrava dostane, kam nemá, tj. níže do střeva, způsobí tam paseku: budete trpět plynatostí, bolestí břicha a přemnoží se Vám špatné bakterie ve střevech. Což má za důsledek zase zhoršené trávení do budoucna.

Jak má tedy správné trávení vypadat? Udělejte si na jídlo dostatek času. Nejezte ve spěchu, u počítače nebo televize (ano, i já se to pořád učím!). Jezte pomalu a v klidu, ideálně ve společnosti ostatních, na jídlo se soustřeďte. Dobře kousejte a u jídla moc nepijte.

Tím vším dáváte tělu čas, aby si s jídlem správně poradilo. Už v ústech a slinách začíná trávení sacharidů, v žaludku jsou pak enzymy, které tráví bílkoviny. Žaludek zároveň potřebuje dostatek času, aby spustil produkci žaludeční kyseliny. Ta pomáhají s trávením, ale jsou potřeba například i pro zabití všech mikroorganismů, které by mohly způsobit třeba průjem.

Pokud trpíte na reflux a pálení žáhy po jídle, je možné, že nemáte kyseliny dostatek – v takovém případě si můžete pomoci kyselinou v tabletách, nejlépe po poradě s lékařem.

Naopak do tenkého střeva plyne žluč, která kyselinu neutralizuje a pomáhá trávení tuků. Ve střevech probíhá i vstřebávání vitamínů a minerálů. Některé vitamíny nám dokonce pomáhají syntetizovat naše střevní bakterie, naše tělo to samo neumí (například vitamín K).

Zda vaše tělo tráví dobře, si můžete zjistit poměrně snadno: zkontrolujte svoji stolici. Je to trochu trapné téma, ale co bychom neudělali pro zdraví…:) Pokud ve stolici uvidíte nestrávené kousky potravy, dbejte na jedení v klidu, dobré rozkousání a zvažte používání trávicích enzymů v tabletách, opět po poradě s lékařem.

Totéž se vás bude týkat i v případě, že má vaše stolice příliš světlou, řekněme pískovou nebo žlutavou barvu a plave na hladině: to je známka špatného trávení tuků. Kromě trávicích enzymů můžete zvolit i ox bile, která obsahuje žlučové kyseliny, které pomohou správnému metabolismu tuků.

To je k trávení vše a příště už se konečně dozvíme, které potraviny nepatří do eliminační fáze autoimunitního protokolu a proč.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top