Já a paleo strava

Paleo strava

Rozhodla jsem se, že se zúčastním programu Whole30, který je založen na paleo stravě. Jaké k tomu mám důvody? A co mi to může přinést?

Protože sleduju trendy ve zdravé výživě a ve vaření, vlna paleo, která se prohnala českými blogy cca před dvěma lety, mě samozřejmě neminula. Ale protože nejsem typ, co se snadno nadchne pro nějakou mánii, po pročtení mnoha článků o jeho prospěšnosti a případně škodlivosti a po uvážení vlastním selským rozumem jsem paleo odložila jako módní trend ve stravování, který je nejspíš velmi prospěšný lidem se závažnými trávícími obtížemi, ale pro běžné obyvatelstvo je příliš radikální.

Nicméně i tak jsem si teď s chutí přečetla knížku „Jídlo na prvním místě“, která paleo stravu podporuje. Co přečetla, přímo jsem ji zhltla. Bavila mě svou populárně odbornou formou, kdy své argumenty neoznamovala, ale podporovala řadou výzkumů a vysvětlení, jak co v těle funguje z biochemického a hormonálního hlediska. A tak se stalo, že jsem si řekla, že to paleo přecejen musím také vyzkoušet.

Ten asi hlavní motiv, který mě k tomu vedl, je závislost na sacharidech a speciálně sladkých potravinách, kterou knížka popisovala, jako by popisovala mně. U mně sice nevede k přejídání, fakt ale je, že chuť na výrazné chutě (sladké nebo slané) mě do jisté míry ovládá taky. Známky? Třeba to, jak se těším na nějakou dobrotu, když jsem otrávená, unavená nebo přepracovaná. A to, že mi ta dobrota potom opravdu pomůže. Najednou se cítím psychicky lépe. Zní to neškodně? Asi ano, dokud to člověk dokáže držet na uzdě. Ale opravdu se chcete svými chutěmi nechat takto ovládat a jíst věci, které vlastně ani v rámci zdravé výživy jíst nechcete?

Nečekám sice zázraky, na to jsem moc analyticky založená a to, že na to napíšou oslavné ódy v jedné knížce ještě neznamená, že to opravdu funguje a bude fungovat na mě. Ale co když ano? Prostě to musím vyzkoušet a zdokumentovat.

Důvodů je ale více. Koho by nelákala představa šťavnatých stejků a dalších masitých jídel, kdy si můžeme dopřát klidně i tučnější maso bez nějakých výčitek?:) Paleo ale všechna jídla doplňuje o velikou porci zeleniny, od čehož si slibuji, že se naučím jíst zeleninu ve větší míře. Přecejen – zelenina má pro mě stigma zdravé potraviny, která moc nechutná, speciálně ta syrová (což je asi důsledek „vnucování“ syrové zeleniny ke každé večeři ze strany rodičů v dětství). Takže věřím, že díky paleu zase objevím její krásu, naučím se dělat velké zeleninové přílohy i netradiční saláty ze syrové zeleniny, které mi budou chutnat. Ono totiž „budu jíst víc zeleniny“ je předsevzetí, které se špatně dodržuje. Co to je víc? A co když na ni teď zrovna nemám chuť nebo jsem ji zapomněla koupit… To přece nevadí, ne? Kdepak, paleo je úplně jiný level. Pokud jíte skoro jen maso a zeleninu, nezbývá vám, než ji jíst opravdu dostatek:)

S tím souvisí i chuť naučit se nové recepty na maso s různými zeleninovými omáčkami. Hutnou rajčatovou omáčku se spoustou mrkve a cibule mám moc ráda – takže určitě objevím ještě nějaké další.

Co mě děsí, jsou dvě věci v první fázi programu Whole30, tak, jak jej prosazuje knížka. První je absence mléka a mléčných výrobků. Jsem zvyklá na jogurt k snídani a masitou snídani si nějak nedovedu představit. A co je horší, jak budu pít kafe, když si do něj nebudu moct dát mléko? No, asi moc nebudu…:)

Druhá je absence pečiva. Přílohy jako jsou těstoviny nebo rýže mi chybět nebudou, vločky do jogurtu bych taky oželela (kor když nemůžu ani ten jogurt, že:)). Ale pečivo mi bude chybět. Miluju čerstvý chleba a jeho pečení nebo sladké koláče a buchty, které se pečou o víkendu. Je mi úplně jasné, že na obojí budu mít chuť a bude mi to chybět.

I z toho důvodu si nedovedu představit, že bych ve striktní podobě programu pokračovala i nadále. Pečivo tak nějak patří k naší kultuře a já se mu nechci do konce života vyhýbat. Asi jej můžu omezit, jíst jej míň, snídat a večeřet jiné věci než chleba se šunkou… Ale jednou za čas se chci na voňavý kousek čerstvého pečiva těšit a užít si jej. Nejen kousek Vánočky na Vánoce, dortu na narozeniny nebo kousek koláče na oslavě.

Ale kdo ví? Třeba mě paleo a whole30 přesvědčí. Slibuje, že budu mít více energie, že se mi zlepší pleť a vlasy, že se mi bude dobře spát a bude mi stačit méně spánku… Takže uvidíme. Na stopy, které na mě paleo strava zanechá, jsem rozhodně zvědavá.

 

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top