Nízkosacharidové stravování: Musím vážit a počítat? A co když mi nevycházejí hodnoty (makra)?

Nemusíte. Pokud dodržíte základní pravidla, nemusíte počítat ani pro hubnutí, ani pro podporu zdraví. Připomeňme si základní pravidla, které vám s vašimi cíli pomohou:

  1. Jíme do sytosti, když máme hlad. Ideální jsou 2-3 jídla denně.
  2. Základ je zelenina, vyplňte s ní celý talíř. Střídejte druhy, preferujte listovou.
  3. Kvalitní bílkoviny – asi jako dlaň
  4. Kvalitní tuky – 1-2 palce (lžíce)
  5. Jezte kvalitní potraviny, vařte si ze základních surovin
  6. Nehledejte náhražky dezertů, knedlíků a chlebů, zvykněte si na lepší standard

 

Pokud jste běžný hubnoucí člověk (dejme tomu s nadváhou nad 10 kg) bez dlouhé historie dietářky, nebo naopak aktivnější slečna jen s pár kily navíc, toto je vše, co potřebujete slyšet. Zapomeňte na tabulky, nestresujte se každodenním zapisováním a počítáním. Udělá to víc škody i užitku.

I proto, že hodnoty v tabulkách jsou velice orientační. Typicky u ovoce a zeleniny se hodnoty můžou lišit až o 40% (!!!), podle zralosti, druhu a podobně. Maso je na tom stejně – liší se podle původu a tučnosti. A stejně tak naše aktivity. Každé tělo funguje jinak „efektivně“ a někdo jen lehkým během spálí hodně a druhý se u stejné rychlosti ani nezadýchá.

Takže vy počítáte přesné součty velice nepřesných čísel. Vše pečlivě zadáváte a stresujete se, když vám to nevyjde o 10 gramů v té které živině… ale přitom ty hodnoty už tak jak je máte zadané, neodpovídají třeba o 30 (a to ani nemáme šanci zjistit).

Hlad i hubnutí jsou zcela pod kontrolou vašich hormonů. Vy je máte dlouholetým „prasením“ rozhozené a tělo potřebuje nějaký čas, než je srovná do latě. Obvykle 3-4 týdny. Projevuje se to tak, že začnete jíst nízkosacharidově, ale máte hlad mezi jídly. Nebo vás pořád honí chutě na sladké. Jakmile překonáte tuto magickou hranici, chtě zmizí (pokud je nebudete stále udržovat dezertíky nebo light nápoji), váha se začne hýbat, hlad mít nebudete.

Zároveň, v té době si tělo začne zvykat na využívání tuku jako zdroje energie. Už nepotřebuje sacharidy, naopak, dobře je mu na tuku. No a vy tuku máte přece zásobu dost možná na několik let života! Tak proč byste mu měli nějaký extra dodávat, když se toho svého chcete zbavit:-)

Používejte zdravý rozum. Váhu jste nabírali spoustu let, teď se nemůžete divit, když po třech týdnech máte dole „jen“ 3 kila. Nikdy se nesnažte hubnout víc jak 2 kila týdně (pokud nemáte obrovskou nadváhu), není to z více důvodů zdravé.

A znova opakuji – pokud budete dodržovat pravidla nahoře, zejména to o složení jídelníčku (což pak automaticky znamená jídlo nabité živinami – vitamíny, minerály, antioxidanty), vše bude v pořádku.

Naopak, kdy má smysl počítat (a dost možná i konzultovat s odborníkem):

  • Když jste na LC 2 měsíce a nezhubly jste ani kilo za celou dobu
  • Když i po měsíci máte problémy s energií, máte hlad, přestože máte pocit, že jíte dost, točí se vám hlava a podobně
  • Když vaše startovní čára je už z pozice cukrovky, případně jiných závažných onemocnění
  • Když hodně aktivně cvičíte (dejme tomu víc než dvě hodiny denně)

Děkuji všem, kdo dočetli až sem:-) A pak že už se nečtou dlouhé články:D Pokud máte jakékoliv pochybnosti, chcete poradit, probrat svůj jídelníček, kontaktujte mě přes Facebook nebo mail a sledujte https://www.facebook.com/KNakousnuti/.

 

 

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top