Jehněčí tažín (tajine) se švestkami: Marocká dobrota – #low-carb, paleo recept, AIP s úpravami

Možná už jste někde zahlédli tuhle specifickou hliněnou nádobu se špičatou čepicí. Jedná se o tažín – nejklasičtější marocké nádobí (a jídlo). V Maroku jsme ho jedli snad každý den, každá restaurace má svůj vlastní recept a málokdy byly dva tažíny stejné. Navíc je to jídlo vlastně dietní – kousky masa a většinou kopec zeleniny, jen v turistické verzi byl kuřecí zasypán ještě hranolky… Co nás taky překvapilo bylo, že ač Maroko je vyhlášené kvalitním kořením, tažíny v restauracích (a to jsme nevybírali nijak turistické) byly většinou spíš míň výrazné. Trochu paradoxně ten nejvýraznější a jeden z nejchutnějších tažínů jsme ochutnali na kurzu vaření – ze kterého přináším i recept. Bohužel z něj nemám úplně hezkou fotku, ale to snad nevadí.

Tažín se tradičně připravuje na ohni. Před restaurací je vytvořené takové „korýtko“ plné doutnajícího uhlí a na něm stojí řada tažínů, podobně jako na úvodním obrázku. Díky tomu jsou tažíny připravené k podávání i pro větší množství lidí. Protože jejich příprava trvá – jedná se vlastně o pomalé dušení masa se zeleninou a kořením, takže u kuřecího potřebujete aspoň hodinu, u jehněčího nebo hovězího i dvě.

Samozřejmě si ale můžeme tažín připravit snadno i doma a dokonce i bez tradiční nádoby (jen je otázka, zda se tomu pořád tedy dá říkat tažín :)), možnosti jsou dvě: My jsme na kurzu maso připravovali dokonce v papiňáku, s tím já se obecně moc nekamarádím, takže já pokrm prostě peču v troubě v zakrytém pekáčku.

Potřebujeme:

 • 1 kg jehněčího masa – různé kousky, nejlépe i s kostmi (výrazně zesílí chuť masa i výpeku)
 • 2 střední cibule, nakrájené na kostičky
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 malá lžička nastrouhaného zázvoru
 • 1/2 lžičky mletého černého pepře (nebo méně, pro AIP vynechejte)
 • 1 lžička koření Ras el Hanout (pro AIP vynechte)
 • 8 „vlásků“ šafránu
 • 2 svitky skořice
 • Sůl
 • 4 sklenice vody
 • 250 g sušených švestek (pro AIP méně)
 • 3 lžíce sezamu

Pokud používáme papiňák, všechny suroviny kromě švestek a sezamu vložíme do něj a vaříme asi 45 minut. Tažínu ale svědčí spíš pomalejší tepelná úprava, takže můžeme pomalu péct na 150 stupňů v troubě (2-3 hodiny), případně použít pomalý hrnec (6-8 hodin na low).

Na švestky potom povaříme sušené švestky ve vodě, cca 15 minut – do změknutí. V Maroku se používají švestky i s peckou, ty u nás asi neseženete, každopádně vařte co nejvíce v celku. A tradičně oni přidávají ještě velké množství cukru, bez toho se obejdeme :D Na závěr švestky vytáhneme z nálevu, obalíme v sezamu a položíme na naservírovaný tažín (a nálevem můžeme trochu polít).

Řada tažínů přihřívajících se před restaurací
Takhle to vypadá, když Vám ještě horký tažín naservírují na stůl. Ale tohle je jiná verze, kuřecí.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top