Jehněčí tažín (tajine) se švestkami: Marocká dobrota – #low-carb, paleo recept, AIP s úpravami
Možná už jste někde zahlédli tuhle specifickou hliněnou nádobu se špičatou čepicí. Jedná se o tažín – nejklasičtější marocké nádobí (a jídlo). V Maroku jsme ho jedli snad každý den, každá restaurace má svůj vlastní recept a málokdy byly dva tažíny stejné. Navíc je to jídlo vlastně dietní – kousky masa a většinou kopec zeleniny, jen v turistické verzi byl kuřecí zasypán ještě hranolky… Co nás taky překvapilo bylo, že ač Maroko je vyhlášené kvalitním kořením, tažíny v restauracích (a to jsme nevybírali nijak turistické) byly většinou spíš míň výrazné. Trochu paradoxně ten nejvýraznější a jeden z nejchutnějších tažínů jsme ochutnali na kurzu vaření – ze kterého přináším i recept. Bohužel z něj nemám úplně hezkou fotku, ale to snad nevadí.
Tažín se tradičně připravuje na ohni. Před restaurací je vytvořené takové „korýtko“ plné doutnajícího uhlí a na něm stojí řada tažínů, podobně jako na úvodním obrázku. Díky tomu jsou tažíny připravené k podávání i pro větší množství lidí. Protože jejich příprava trvá – jedná se vlastně o pomalé dušení masa se zeleninou a kořením, takže u kuřecího potřebujete aspoň hodinu, u jehněčího nebo hovězího i dvě.
Samozřejmě si ale můžeme tažín připravit snadno i doma a dokonce i bez tradiční nádoby (jen je otázka, zda se tomu pořád tedy dá říkat tažín :)), možnosti jsou dvě: My jsme na kurzu maso připravovali dokonce v papiňáku, s tím já se obecně moc nekamarádím, takže já pokrm prostě peču v troubě v zakrytém pekáčku.
Potřebujeme:
- 1 kg jehněčího masa – různé kousky, nejlépe i s kostmi (výrazně zesílí chuť masa i výpeku)
- 2 střední cibule, nakrájené na kostičky
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 malá lžička nastrouhaného zázvoru
- 1/2 lžičky mletého černého pepře (nebo méně, pro AIP vynechejte)
- 1 lžička koření Ras el Hanout (pro AIP vynechte)
- 8 „vlásků“ šafránu
- 2 svitky skořice
- Sůl
- 4 sklenice vody
- 250 g sušených švestek (pro AIP méně)
- 3 lžíce sezamu
Pokud používáme papiňák, všechny suroviny kromě švestek a sezamu vložíme do něj a vaříme asi 45 minut. Tažínu ale svědčí spíš pomalejší tepelná úprava, takže můžeme pomalu péct na 150 stupňů v troubě (2-3 hodiny), případně použít pomalý hrnec (6-8 hodin na low).
Na švestky potom povaříme sušené švestky ve vodě, cca 15 minut – do změknutí. V Maroku se používají švestky i s peckou, ty u nás asi neseženete, každopádně vařte co nejvíce v celku. A tradičně oni přidávají ještě velké množství cukru, bez toho se obejdeme :D Na závěr švestky vytáhneme z nálevu, obalíme v sezamu a položíme na naservírovaný tažín (a nálevem můžeme trochu polít).