Krásně upečený jemný vepřový bůček: #AIP, low-carb, paleo, whole30 recept

Tenhle recept je vlastně úplně jednoduchý a skoro bez práce. Správné propečení bůčku je ale poměrně kumšt, aby se vypekl dostatek tuku a nám zůstalo libovější, ale krásně šťavnaté maso s úžasně křupavou kůží na povrchu. Takže se inspirujte mými radami pro dobré propečení :-)

Bůček (nebo také jinak řečeno vepřový bok) vybírejte vždy z kvalitního zdroje – z farmy nebo ještě lépe v bio kvalitě. V tuku se u neideálně chovaných zvířat usazují toxiny, takže u takhle tučného masa to nechceme riskovat. Já kupuji na Scuk.cz.

Také se nevyplácí dělat ho jen malé množství: hodně tuku se v průběhu vypeče, takže bůček je schopný ztratit polovinu váhy a objemu. Já obvykle peču tři čtvrtě až kilový kus. S kostí nebo bez, nechám na vás – s kostí je o chlup chutnější, pečení na kosti přece jen dodá masu trochu chuti, ale je potom složitější na krájení a manipulaci.

Bůček bývá vždycky hodně tučný, takže pokud máte na výběr, vybírejte masitější, „libovější“ kus masa.

Do kůže na bůčku udělejte ostrým nožem (tupým to ani nepůjde) pravidelné zářezy asi 1 cm od sebe, přidejte zářezy i kolmo, takže v kůži budete mít krásné čtverečky. Cílem je proříznout kůži i tukovou vrstvu pod ní, ale zastavit se před masem. Do nařezané kůže pak vetřete malou lžičku soli. Druhou malou lžičkou osolte maso ze zbylých stran. Můžete přidat koření, já mám ráda kmín a nebo nechávám bůček jen tak.

Pokud máte pomalý hrnec, maso v něm pečte na low přes noc (cca 8 hodin). Pokud nemáte, zapněte troubu na 140 stupňů a pečte 3 hodiny. Z masa se vypeče hodně tuku a trošku šťávy, ale kůže ještě nebude tak krásně propečená, jako na obrázku. Nicméně jsme hodně vypekli vysokou vrstvu tuku pod ní, takže nebudeme mít výsledné maso tak tučné. Teď tedy zbývá dodělat tu křupavou kůrčičku: troubu zvyšte na 200 stupňů a ať už jste doteď pekli v pomalém hrnci nebo v troubě, dopečte bůček asi půl hodiny – řiďte se barvou kůže. Měla by být krásně zlatá a lesklá jako na obrázku.

Pokud si nejste jistí, zda je to dost, nebojte se kousek kůže odkrojit a ochutnat. Pokud je „žvýkavý“, „gumový“ a ne křupavý, ještě na chvíli maso do trouby vraťte.

K tučnému masu se hodí kyselé, takže se typicky podává třeba s kysaným zelím. A zbytek můžete podávat klidně druhý den studený s hořčicí, protože i studený je úplně skvělý!

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top