Kokosový jogurt: #AIP, low-carb, paleo, GDM, bez mléka, veganský

Možná se z rozličných důvodů vyhýbáte laktóze nebo mléku obecně, ale chybí Vám jogurty. To se dá poměrně snadno vyřešit pomocí kokosového jogurtu. Kupované jogurty jsou ale dost drahé a jejich složení nebývá nic moc. Kokosové mléko totiž neztuhne jako kravské, takže pro krásnou krémovou konzistenci potřebuje nějaké přidané látky. Dá se to ale řešit i lépe než pomocí nějakých umělých škrobů. Samotná výroba Vás bude stát asi 10 minut času a i když se vstupní suroviny zdají poměrně drahé, jeden jogurt vyjde cca na 15 Kč! Pokud bychom započítali cenu jogurtovače, tak možná 20, ale víc určitě ne. Tak co, chcete znát ten recept? :-)

Potřebujeme vlastně 3 ingredience:

  • Kokosové mléko – doporučuji plnotučné mléko BIO Aroy-D, nebo nějaké z plechovky, pozor, sledujte složení, bez konzervantů!
  • Startér – Zdroj probiotických bakterií, které mléko zkvasí na jogurt. Můžete použít kelímek kvalitního jogurtu (prodraží), např. Yoguard od firmy Wild and coco. Druhá varianta jsou přímo probiotika na jogurt od stejné firmy. Poslední varianta (nejlevnější, ale nejméně spolehlivá, protože nikdy nevíte, zda jsou tam správné kmeny bakterií a v dostatečném zastoupení pro jogurtování).
  • Zahušťovadlo – tady se v AIP nabízí jednoznačně želatina – funguje to skvěle. Druhá varianta je agar, díky čemu bude jogurt i vegan. Poslední varianta je zase od firmy Wild and coco, a to dřeň z mladého kokosového jogurtu. Tím dodáte jogurtu i vlákninu a ostatní látky z kokosu… ale je to nejdražší varianta a pokud nemáte opravdu výkonný mixér, jogurt bude hrudkovitý. Vůbec naopak nedoporučuji použít kokosovou mouku nebo strouhaný kokos (ani rozmixované), sedne si to na dno, vytvoří dole „knedlík“, naopak vršek zůstane tekutý.

Takže konkrétně:

Na 7 skleniček jogurtu potřebujeme:

  • 1 litr kokosového mléka (Bio Aroy-D)
  • 1 kapsli probiotik nebo 1 Yoguard
  • 1 lžíce želatiny (já dávám dvě, mám pak vlastně kokosové jogurtové želé, nejlepší!)

Odlijeme si asi 1 dcl mléka do mixéru (např. smoothie mixér) a do něj vysypeme vnitřek probiotické kapsle (tedy nehodíme ji tam celou, ale „rozšroubujeme“ a vysypeme vnitřní prášek). Krátce rozmixujeme. Tenhle krok opravdu nevynechávejte – jen díky tomu prášek z kapsle rovnoměrně rozmícháme do jogurtové hmoty. Bez mixování se může stát, že jogurt tak pěkně nezkvasí. Nebo místo toho použijeme Yoguard jogurt – ten stačí jen rozmíchat.

Druhou 1 dcl mléka nalijeme do malého hrnce a do něj přidáme lžíci želatiny. Necháme 2-3 minuty nabobtnat, rozmícháme (ideálně metličkou) a krátce zahřejeme. Stačí na teplotu okolo 50 stupňů, jako teplé kafe :-)

Zbylé mléko nalijeme do mísy, do toho teplé mléko s želatinou a nakonec rozmixovanou kapsli v mléce. (Probiotika nesmí přijít do horkého mléka, zabilo by je to a máme po jogurtu!) Rozdělíme do skleniček a dáme do jogurtovače na 12 hodin. Pokud nemáme jogurtovač, můžeme nechat v troubě se zapnutým světýlkem nebo v jiném prostoru, kde bude zhruba 40 stupňů. I tady platí, že teplota nesmí jít o moc výše, abychom jogurt nezabili.

Po 12 hodinách skleničky necháme vychladnout a dáme do lednice. Je dost možné, že se Vám jogurt „rozsadí“, tj. dole bude kokosová voda, nahoře tučnější mléko (resp. už jogurt). Stačí ale skleničkou zamíchat a dát do ledničky. Po druhé se to nestihne rozsadit tak rychle a jogurt díky želatině dříve ztuhne.

A máte hotovo. Jogurt podávejte s ovocem, kokosovými lupínky nebo lyofilizovaným ovocem.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top