Život po (těhotenské) cukrovce aneb jak vypadaly moje glykémie po porodu

Těhotenská cukrovka přináší každé ženě riziko onemocnění diabetem druhého typu v životě po porodu, přes to, že porodem ta těhotenská cukrovka končí. U někoho se dokonce může jednat o záchyt druhého typu už v těhotenství, nejedná se tedy o pravou těhotenskou cukrovku. Ve většině ale bláznivé glykemie odezní porodem placenty – tedy orgánem, který vyplavuje hormony, které ovlivňují inzulin, který se po jídle vyplavuje, a naší citlivost na něj. Jak rychle tedy moje problémy s cukrem po jídle odezněly?

Na začátek udělám jednu odbočku. Někdo (například porodní asistentka) Vám dost možná bude tvrdit, že u porodu už můžete jíst cokoliv, že už je to jedno. Není. Dokud je miminko „uvnitř“, pořád jej ovlivňuje Váš krevní cukr a je to pro něj zbytečná zátěž. A i když chápu, že Vaše energie při porodu je velice důležitá, stejně není dobré nechat cukr vystoupat moc vysoko. Dost možná se tím zvýší pravděpodobnost, že se miminko pak narodí s hypoglykémií.

A co po porodu? Tak předně, rodila jsem v noci, tj. nevyspání, které má na glykemie také zásadní vliv. Vyčerpání ze samotného porodu tu hraje roli taky. A hormony z placenty ještě nějaký čas budou kolovat v krvi, než se rozpadnou, takže se nedá očekávat klidná hladina cukru v krvi hned.

Tady je samotný porod. Mám se držet v šedém pruhu. První špička vlevo je prasklá voda, asi ten stres z toho, že už to začíná. Zahoupání uprostřed těžko říct, může už být i chyba měření. A stoupá to s intenzitou porodních kontrakcí. Ten mírný kopeček nad je porod samotný a ten největší vrchol je banán těsně po porodu :-) Plus jsem tam pak ještě sem tam ujídala (kousnutí druhého banánu, slazený nemocniční čaj apod.), takže to nechce klesnout pod.

Z toho je vidět, že banán v hodinách po porodu pořád cukr vystřelí. Totéž oběd, který jsem nedostala diabetický, takže to bylo libové maso, moukou zahuštěná omáčka a spousta hodně uvařených těstovin (kterých jsem snědla jen půlku) a tvarohová bublanina (taky jen půlku), ale to mě hodilo až kamsi na 10. Není se co divit. A první den i z výše uvedených důvodů nemá smysl řešit.

Tady už je ale graf ze druhého dne (kopec na začátku je večeře v den porodu, postupné klesání noc, první kopec snídaně, druhý oběd):

Nutno ale dodat, že tady jsem upravila šedou oblast na netěhotenskou, tj. horní hranice je posunutá z 7,8 na 8,9. Ale vidíte to? Nic! A to jsem měla kus poporodního větrníku, oběd s přílohou, na snídani 3 plátky domácího chleba. Vešla bych se i do těhotenských limitů.

Na tom je krásně vidět, že těhotenská cukrovka opravdu odchází rychle po porodu. Přesto mi glykemie sem tam pořád vystoupá nad limit. Je to to neintuitivní, co už jsem rozebírala v minulém článku: Pokud mám glykémii hodně nízkou, třeba po procházce a „delším hladovění“ a dám si sacharidy bez tuků a bílkovin (jako že přece je ten cukr teď vyčerpaný, tak to dává smysl ho dodat), vyletí to nahoru úplně nepřiměřeně. Takže ještě jednou musím říct: Hlídejte si komplexní jídla, nejezte samotné sacharidy nebo např. sladké pečivo a to speciálně po delším lačnění.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top